دروغ دوست داشتنی

همانگونه که پیش از این اشاره شد گفتن صادقانه اتفاق های روزانه کاری بسیار نیکو و باعث رفع بسیاری از سوءتفاهم هاست.

اما در زندگی زناشویی و یا روابط طولانی مدت نکته ای که در اینجا به آن به نام "دروغ دوست داشتنی" یاد می کنیم وجود دارد.

هر کدام از زوجین قطعا می پسندند که از گذشته همسر خود اطلاعاتی داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که هر آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است را به زبان آورده و هر چه بوده است را بدون از قلم انداختن هیچ نکته کوچکی یاد آوری کنیم.

تجربه به من آموخته هیچ زنی وجود ندارد که از شنیدن تعداد خاستگاری رفتن های شوهرش خوشحال شود و یا اینکه بداند او در جوانی عاشق و دلباخته دختر خاله اش بوده و یا چه تعداد دوست دختر داشته است.

نکته جالب اینجاست که مردها این خاطرات را به این دید تعریف میکنند که همسرشان به این پی ببرد که چه شوهر صادقی دارد و چه صمصمیت زیادی بینشان حکم فرماست و در نهایت اینکه مرد با اینکه چندین خاطر خواه داشته و با وجود اینکه چندین بار خاستگاری رفته اما همسر رویاییش شخصی است که هم اکنون با او زندگی میکند.

اما زنان دیدگاهی متفاوت دارند و هیچگاه با شنیدن چنین مسائلی و بازگو کردن این دست خاطرات به صداقت شوهرشان پی نبرده بلکه هر یک از این موضوعات لکه سیاهی در دلشان بوجود می آورد که هیچگاه از ذهنشان پاک نمی گردد و با کوچکترین حرکت مشابهی آن را به سالهای جوانی شوهر وصل می کنند.

به عنوان مثال مردی که برای همسرش تعریف کرده که در جوانی به خاستگاری دختر دایی رفته و یا در دل از دختر عمویش خوشش میامده اگر تا آن موقع هر چقد سلام و احوال پرسی اش با آن دختر طول میکشیده و همسرش حساسیتی نداشته از آن پس با کوچکترین حرف یا حرکتی عکس العمل نشان می دهد.

نه اینکه این عکس العمل، کاری غیر طبیعی باشد بلکه کاملا طبیعی و نتیجه بازگو کردن همان خاطرات به زعم شوهر صادقانه است.

صد البته که برعکس این ماجرا نیز صادق است و وقتی زنی تعریف میکند که پسر دایی یا پسر عمویش در جوانی به خاستگاری اش آمده آز آن به بعد حساسیت شوهر را نسبت به آن فرد بر می انگیزد.

کسانی که تجربه زناشویی دارند با این سوال به خوبی آشنا هستند که زن از شوهر و یا شوهر از همسرش بارها و در جایگاه های مختلف پرسیده اند:

"آیا قبل از من با کسی دوست بودی؟"

"قبل از من خاستگاری چند نفر رفته بودی/ چند نفر به خاستگاری تو آمده بودند؟"

"قبل از کسی را دوست داشتی؟"

و از این دست سوالات

تجربه به من آموخته است که بهترین جواب جواب منفی است.

ممکن است در آن لحظه با هجمه ای از حتی پرخاشگری ها مبنی بر اینکه "میدانم به من دروغ می گویی..." مواجه شوید.

اما یقینا اینکه دروغی برای حفظ و پایداری زندگی گفته شود خیلی بهتر از آن است که سالها لکه ای سیاه در دل همسرتان بوجود آورید تا او همیشه نسبت به شما بدگمان و نسبت به آن فرد بددل شود.

/ 1 نظر / 14 بازدید
عاشق

شوهری که دوغ میگه حق نداره ازهمسرش بپرسه تا اونم بهش حقیقتو نگه .