تفاهم

تفاهم در زندگی زناشویی گزینه  بسیار بزرگ و تعیین کننده ایست. قسمت عمده ای از درک احساس خوشبختی به تفاهم زوجین و بر عکس آن تنش و اختلافات روزانه و در نهایت جدایی نشٲت گرفته از عدم تفاهم می باشد.

واژه "تفاهم" ابعاد بسیار وسیع و گسترده ای دارد که یقیناً بحث در رابطه با تمام ابعاد آن در یک پست نمی گنجد و در آینده و بنا به موضوعاتی که در پیش خواهیم داشت به تدریج در این مورد به گفتگو خواهیم پرداخت.

اما یکی از مواردی که باعث بوجود آمدن تفاهم یا بی تفاهمی می گردد "فرهنگ مشترک" می باشد.

هر کدام از زوجین تا قبل از ازدواج یقینا سالها در خانواده ، فامیل ، شهر و منطقه ای زندگی کرده اند که تمام عوامل محیطی که مهمترین آن خانواده فرد می باشد بر درک، شعور، فهم و برداشت وی تاثیر گذار بوده اند.

به عنوان مثال تجربه نشان داده است که فردی که در خانواده ای مذهبی تربیت شده با شخصی که در خانواده ای با افکار غیر مذهبی بزرگ شده است در زندگی زناشویی با اختلافات بزرگی روبرو می شوند.

اشتباه بزرگ در تشکیل خانواده ازدواج با فردی است که از نظر بُعد مسافت فاصله زیادی با هم دارند.

دلایل این ادعا به این شرح است:

- اولین ومهمترین مساله تفاوت فرهنگ و ارزش هاست. طبیعتا هر منطقه و هر شهر گویش و اصلاحات خاص خود را دارند و من دیده ام که کلماتی که یکی از زوجین به کار می برد چگونه مورد تمسخر طرف مقابل قرار گرفته باعث ایجاد کدورت می گردد.

چیزهایی که مورد احترام و با ارزش برای یکی از زوجین است گاها برای طرف مقابل کوچکترین اهمیتی ندارد و این نیز باعث کدورت می شود.

- خودِ بُعد مسافت گزینه دیگری است که در طولانی مدت باعث ناراحتی می گردد.

بعد از شروع زندگی در اکثر مواقع زوجین زادگاه یکی از طرفین را برای زندگی بر می گزینند و خانواده طرف مقابل در شهر دیگری ساکن می باشند. هر چند وقت زن یا شوهر احساس دلتنگی کرده و میخواهد در کنار خانواده اش باشد و این رفت آمد وقتی بارها و بارها تکرار می شود خسته کننده می گردد و همین موضوع باعث ایجاد تنش هایی در زندگی می گردد.

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
عاشق

ازدواج دوشخصی با دو فرهنگ متفاوت اشتباه محض می باشد . مخصوصا وقتی مجبوری تو شهر خودت هم نباشی و غیر از یک نفر با یک شهر و فرهنگ مختلف روبرو باشی. در اصل یعنی محروم کردن خودت از تموم لذت های زندگی که میتونستی در بین هم فرهنگ های خودت از آنها بهرمند بشی .