سخت ترین مارتن زندگیست

همیشه یک رابطه (یا ازدواج) با در کنار هم آمدن دو نفر انسان متفاوت شکل گرفته و کم کم مانند یک درخت ریشه کرده و بزرگ می شود.

دو انسان که سالها در دو فرهنگ و یا شاید بهتر بشود گفت در دو دنیای متفاوت (از نظر جمیع جهات که برخی نیز پیش از اشاره شد) رشد و به بلوغ جسمی و فکری رسیده اند حال بنا به هر علت عقلی که برای خود دارند و هر ملاکی که برای انتخاب یکدیگر دارند قرار است سالها در کنار هم روزگار بگذرانند.

بنا به روحیات زوجین و اتفاقاتی که برایشان پیش می آید در کوتاه مدت یا زمانی طولانی تر ، از پوسته تظاهری که در دور خود تنیده اند بیرون آمده و "خود واقعی" را به نمایش می گذارند.

به قول قدیمی ها که می گویند" زندگی شش ماه اولش خوش است" گاهی بعد از همین (به اصطلاح) شش ماه زوجین روحیات واقعی خود را نشان می دهند.

آنگاه است که اگر بد دهن، پرخاشگر، خسیس، بدگو، لجوج، نکته سنج و یا هر خصلت خوب و بد دیگری داشته باشند به معنای واقعی بروز می دهند.

در آنجاست که زوجینی که حتی اندک علاقه ای به یکدیگر داشته باشدند صبر پیشه کرده و در صدد اصلاح خلقیاتی  که در نظر ایشان ناپسند بوده در وجود همسرشان بر می آیند.

این آغاز "سخت ترین مارتن زندگیست".

در ابتدا تذکرات، با روی گشاده و با صبر و شکیبایی بیشتر مطرح می شود.

کار وقتی سخت تر می شود که طرف مقابل اشتباهش را نپذیرد و بر اشتباهش پا فشاری نیز بکند.

البته در این حالت تکلیف مشخص است که میدانی همسرت به هیچ وجه اشتباهش را نمی پذیرد و کاری هم از دست شما بر نمی آید.

اما مشکل واقعی زمانی پیش می آید که همسر، به علت علاقه ای که به همسرش دارد با وجود آنکه قلبا به زشتی کارش پی نبرده و اشتباهش را نپذیرفته بخاطر به دست آوردن و یا راضی کردن همسرش بنا به تدبیر، زباناً به خطا یا اشتباهش اعتراف کرده و قول به تغییر در خود را می دهد.

اینگونه همسر راضی شده و بحث و مجادله پایان می پذیرد. اما پُر واضح است که چون این اعترافِ به اشتباه، صرفا زبانی بوده و پذیرش قلبی و شناخت نسبت به اشتباه در کار نبوده این اشتباه بارها و بارها تکرار خواهد شد و همسر می ماند و رفتار نادرست همسرش و قولی که قبلا داده شده.

اما زندگی به من آموخت که هیچگاه هیچ قولی که پذیرش قلبی در آن نبوده پایدار نبوده و دیر یا زود بنا به موقعیت ، انسانها کاری که ذاتا به آن معتقد هستند را تکرار خواهند کرد.

به همین خاطر بهترین تغییر و ماندگار ترین تغییر را در خود ایجاد کنید.

تجربه به من آموخت که هیچگاه هیچکس را نمیتوان تغییر داد(مگر با میل و رغبت خودش) پس بهتر است به جای آنکه زمانی بیهوده را صرف تغییر در دیگران کنیم همان وقت را برای تغییر در نگرش و ارزش ها در وجود خودمان کنیم.

/ 1 نظر / 25 بازدید
عاشق

عزیزم تکرار اشتباه به این خاطر نیست که چون زبانن گفته شده و قلبن نیست مجدد تکرار میشود . بلکه بنا به عادت است . و عملی که 30 سال به این روال بوده یکساله عوض نمیشه ، زمان لازمه . خجالت میکشم بگم قول میدم ولی تموم سعیمو میکنم تکرار نشه .